Najsłynniejsze schody świata
Dla wielu osób korzystanie ze schodów to codzienność, przez co nie kojarzą się one z niczym wyjątkowym. Tymczasem wiele z nich to naprawdę wyjątkowe i zapierające dech w piersiach konstrukcje.
Schody w klasztorze w Santa Fe
Schody prowadzące na chór w klasztorze Santa Fe według legendy zostały zbudowane przez tajemniczego wędrowca. Po kilku miesiącach pracy w zamknięciu podróżnik zniknął, oddając siostrom zakonnym spiralne schody. Co ciekawe, wybudowano je z niewystępujących w Nowym Meksyku drewnie, a na dodatek zbito je drewnianymi kołkami. Według współczesnych ekspertów schody powinny załamać się pod ciężarem człowieka. Znane są one również pod nazwą „schody świętego Józefa”, ponieważ wędrowiec przybył do klasztoru po modlitwach sióstr do świętego Józefa.
Schody Potiomkinowskie w Odessie
Schody te stanowią symbol ukraińskiego miasta portowego. Ich pierwsza nazwa to „Gigantyczne schody”. Zostały tak nazwane z uwagi na ich wielkość – liczą sobie 192 stopnie schodowe, ich długość wynosi 136 metrów, a różnica poziomów to 27 metrów. Godna podziwu jest jednak nie tylko ich wielkość, ale również to, że z góry wyglądają tak, jakby na całej długości miały taką samą szerokość. Jest to skutkiem rozszerzającej się ku dołowi konstrukcji.
Schody prowadzące na wieżę Eiffela
Na szczyt wieży Eiffela można albo wjechać windą, albo wejść schodami. Stopnie metalowe prowadzą na poziom drugiej platformy. Na trzeci poziom możliwe jest jedynie wjechanie windą.
Wybranie schodów pozwoli na uniknięcie kolejki. Warto jednak mieć świadomość, że wejście na pierwszą platformę wymaga pokonania 324 stopni metalowych. Wówczas z wysokości 57 metrów można przejść kolejnymi 380 stopniami na wysokość 115 metrów. Z kolei trzecia platforma znajduje się na poziomie 276 metrów.
Więcej o współczesnych metalowych schodach: https://andpolkonin.pl/stopnie-schodowe/
Schody Hiszpańskie w Rzymie
Te rokokowe schody wzniesione w latach 1723–1725 to miejsce bardzo licznie odwiedzane przez turystów. Ich popularność wynika z tego, że często coś się na nich dzieje. Wiosną co roku ustawiana jest na niej dekoracja tworzona z okazji festiwalu kwiatów, a zimą znajduje się tam szopka bożonarodzeniowa. Ponadto co roku odbywają się na nich pokazy mody. Stopnie schodowe finalnie prowadzą do pięknego kościoła Świętej Trójcy z XVII wieku.
Schody „genetyczne” w Watykanie
Mimo że Giuseppe Memo, który stworzył słynne schody w Watykanie, nie wiedział, jak wygląda DNA, to jego konstrukcja łudząco je przypomina. Schody składają się z dwóch spiralnych, żelaznych elementów, z których jeden prowadzi w górę a drugi w dół. Razem niezwykle przypominają podwójną helisę DNA, którą odkryto 21 lat po zakończeniu budowy schodów.
Schody Selarón w Rio de Janerio
W 1990 roku w stolicy Brazylii artysta Jorge Selarón zaczął ozdabiać schody blisko swojego domu. Dekorował je barwnymi, ceramicznymi płytkami aż do swojej śmierci, która nastąpiła w 2013 roku. Mozaika, w której przeważają kolory brazylijskiej flagi (żółty, zielony, niebieski), stanowi hołd dla Brazylijczyków.
Najkrótsze na świecie ruchome schody
W Japonii, a dokładniej rzecz biorąc w Kawasaki, można znaleźć ruchome schody mierzące tylko 83 centymetry. Warto o nich wspomnieć chociażby z uwagi na to, że zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.