Automatyzacja i robotyka – zagrożenia

Temat automatyzacji i robotyki zdecydowanie znany jest już od wielu lat, ponieważ stopniowo pojawia się on w różnych przemysłach. Taki temat też ma bardzo podzielne opinie, ponieważ z jednej strony jest to dobra rzecz, ale z drugiej znowu niesie za sobą pewne zagrożenia.

Jeśli mowa o automatyzacja i robota – zagrożenia, to jest kilka elementów, które warto poruszyć.

Czym tak właściwie jest automatyzacja i robotyka?

Automatyzacja jest znacznym ograniczeniem lub zastąpieniem ludzkiej pracy, zarówno tej fizycznej, jak i umysłowej, pracą maszyn, które wszystko wykonują za ludzi. Człowieka w takim przypadku nie jest potrzebny nawet do obsługi takich maszyn. Jedynie do ich serwisu oraz naprawy.

Robotyka zaś jest projektowaniem inteligentnych maszyn, a nawet robotów, które będą przejmowały w codziennym życiu oraz w przemyśle wiele różnych czynności.

Automatyzacja i robotyka – jakie jest zagrożenie?

Niestety automatyzacja i robotyka – zagrożenie posiadają bardzo duże i ludzie w wielu różnych fabrykach obawiają się o swoje miejsca pracy. Zagrożeniami tych dwóch technologii są przede wszystkim:

  • wspomniane wcześniej, ryzyko utraty pracy,
  • osłabienie więzi społecznych,
  • zanik aktywności fizycznej,
  • zanim racjonalnego i konkretnego myślenia,
  • brak poważnych obowiązków,
  • odpowiedzialność za całe systemy, które nagle mogą przestać działać,
  • ataki hakerskie,
  • wycieki danych,
  • naprawy sprzętów,
  • ograniczony dostęp do wielu miejsc.

To tylko kilka przykładowych zagrożeń, jakie może nieść za sobą automatyzacja i robotyka.

Czy technologia i cyfryzacja to dobre rozwiązanie?

Oczywiście uważa się, że cyfryzacja i postęp technologiczny są bardzo ważne i potrzebne, aby na co dzień ułatwić życie wielu osobom, ale czy faktycznie warto korzystać z tych wszystkich rozwiązań? Czy aby na pewno jest to opłacalne?

Automatyzacja i robotyka wchodząc w życie będzie stwarzała po drodze ogromne rewolucje, do których ludzie nie będą przyzwyczajeni. Poza tym zredukowanie liczby wolnych etatów sprawi, że może wzrosnąć ryzyko bezrobocia. Jeśli wszystko zastąpią roboty, to człowiek będzie miał wygodniejsze życie, ale może nie mieć pracy ani pieniędzy, aby to życie przeżyć tak, jak trzeba. Aż tylu osób nie będzie potrzebnych do naprawy maszyn, jak potrzebnych jest teraz na wielu liniach produkcyjnych.

Podsumowując należy podkreślić, że warto wprowadzać takie zmiany, warto korzystać z technologii, ale w odpowiednim stopniu i bez zagrożenia dla innych osób oraz bez ryzyka tego, że całe systemy będą narażone na liczne awarie lub problemy.

Może Ci się również spodoba