Bursztynowa komnata

Będą w jakimś miejscu w Polsce wiele osób na pewno chętnie ogląda różnego rodzaju zabytki, które sprawiają, że poznaje się historię wielu różnych miejsc. Ciekawe są również miejsca, które nie zostały odnalezione i wciąż się już szuka. Jednym z bardziej interesujących miejsc jest Bursztynowa Komnata.

Może na początek warto zastanowić się w ogóle, czym jest Bursztynowa Komnata. Jak sama nazwa wskazuje jest to komnata, która w całości była wykonana z bursztynu i to był jej cały wystrój.

Historia Bursztynowej Komnaty

Bursztynowa Komnata została zamówiona przez Fryderyka I w 1701 roku. Według historii została zamówiona u gdańskich mistrzów. Jest symbole zaginionego skarbu, ponieważ do tej pory nie została odkryta. Wykonanie zamówionego bursztynowego wystroju miało dotyczyć miało dotyczyć gabinetu w podberlińskim pałacu Charlottenburg. Same prace nad stworzeniem takiego wystroju trwały 11 lat. Z bursztynu było wykonana wszystko, nawet herby i płaskorzeźby. Komnata, a właściwie gabinet został rozbudowany w 1973 roku. Zaś w 1955 roku Komnata została przeniesiona do pałacu w Carskim Siole przez carową Elżbietę.

Ostatnie potwierdzone informacje dotyczące Bursztynowej Komnaty dotyczą roku 1941, ponieważ wtedy została ona zrabowana przez Niemców. Przewieziono ją wtedy w skrzyniach do królewieckiego zamku, ale w 1944 roku została znowu zapakowana i umieszczona w zamkowych podziemiach. Od tamtej pory słuch po niej zaginął.

Zatrudniono fachowców, specjalistów oraz jasnowidzów, którzy mogliby pomóc w odnalezieniu Bursztynowej Komnaty. Niestety na nic się to nie zdało. Została stworzona lista wielu miejsc i miast, w których Komnata mogłaby się znajdować i na tej liście znajdują się również polskie miejscowości, takie jak:

  • Kraków,
  • Nysa,
  • Szymbark,
  • Giżycko,
  • Szklarska Poręba.
  • ale w dalszym ciągu nic nie ustalono.

Brane jest również pod uwagę to, że komnata została po prostu spalona w wyniku pożaru w zamku królewieckim, który pojawił się w wyniku zbombardowania zamku przez alianckie samoloty lub podczas oblężenia przez Armię Czerwoną.

Pozostałe ślady

Po komnacie zostały tylko i wyłącznie czarno-białe zdjęcia, które profesjonalnie zostały pokolorowane i tylko według nich można domyślać się, w jaki sposób Komnata w ogóle wyglądała.

Kopia Komnaty

Na dzień dzisiejszy można zwiedzać kopię komnaty w pałacu Katarzyny w Carskim Siole. Została ona ukończona w 2003 roku, a prace rozpoczęły się w 1979 roku, więc wszystko bardzo długo trwało. Na szczęście od tego czasu jest to kolejny ciekawy element na mapie świata.

Może Ci się również spodoba